Свято Хелловін, або Гелловін вже не одне століття традиційно відзначають у ніч із 31 жовтня на 1 листопада. Його з особливим розмахом святкують у Західній Європі та Америці. З кінця ХХ століття почали відзначати і в Україні. Тема Хелловіну викликає чимало суперечок у нашому суспільстві. Тож журналісти Рівне Онлайн вирішили поцікавитися у рівнян, як вони ставляться до цього свята і чи відзначатимуть його? Також дізналися позицію представників Православної церкви України.
Один із найголовніших атрибутів свята – світильник Джека. Це гарбуз з вирізаними очима, ротом, освітлений зсередини.
Крім цього, до нас дійшла традиція переодягатися у привидів, відьом, вампірів та інших містичних персонажів. Діти, вбравшись у костюми, у Гелловін ходять по домівках і випрошують солодощі зі словами: “Цукерки або смерть!”
Натомість, церква не визнає і ніколи не визнавала цього свята, оскільки його вважають заграванням із нечистю. До прикладу, священник ПЦУ Петро Мартинюк впевнений: свідомі християни Гелловін не святкують. Адже це ігри зі смертю та всілякими демонічними силами.
“Якщо вже проводити аналоги Гелловіну, то у нас є українські традиції, пов’язані з перевдяганням – Вертеп. Але треба подивитися зміст Вертепу. Він розглядається не просто як якесь перевдягання, а вертеп має зміст. Так, там теж присутні негативні персонажі, той же самий Ірод, але він висміюється мудрецями, які прийшли. Якщо присутня смерть, то в Вертепі оспівується народження Христа. Ісус Христос перемагає смерть”, – пояснив нам Петро Мартинюк.
Тим більше, в час війни загравання зі смертю неприпустиме, переконаний священник.
“В часи війни такі речі по-особливому загострюються. Коли ми повинні єднатися в молитві, щоб боротися зі злом, яке прийшло на нашу землю, а не ототожнювати себе з ним. Це моя позиція і позиція Рівненської Єпархії ПЦУ”, – підсумував Петро Мартинюк.
Журналісти Рівне Онлайн вирішили запитати у користувачів Facebook, як вони ставляться до свята Гелловіну і чи відзначатимуть його.
“Що за свято таке? У нас на Хмельниччині на старий новий рік є така традиція ходити перевдягненими і щедрувати, а господарі тобі виносять смаколики. Тому, ще невідомо хто у кого запозичив дану традицію.“, – переконана Вікторія.
Рівнянка Олена нині з чотирирічним сином мешкає в Німеччині. Уже підготувала для нього костюм на Гелловін та прикрасила помешкання.
“Цього року чомусь, навіть в Німеччині немає святкування в освітніх закладах. І будинки також ще не прикрашені, хоч минулого року це було зроблено вже давно. Чи будуть діти по солодке завтра ходити – будемо бачити”, – написала Олена.
Рівнянка Світлана Сирота відповіла, що не святкує зараз майже нічого. Але діти хочуть антуражу та костюмів, тому по мінімуму організує дітям Гелловін.
“Загалом ставлюся до свята нейтрально. Не поділяю ані засудження, ані захоплення. Це така сама частина західної культури, як фастфуд, великодні кролики чи Санта Клаус, не більше і не менше”, – написала Світлана Сирота.
Серед користувачів Facebook, є й такі, хто категорично проти святкування Гелловіну. Один з таких – Євген Осипчук. Він закликає не одягати дітей у смерть чи якихось монстрів.
“Нехай наші діти будуть благословенними. Невже мало біди, проклять чи зла на нашій землі? Для чого ж ми, навіть для жартів вдягаємо дітей в те, що пов’язане зі смертю? Якщо хочеш зробити свято для дітей, то проведи з ними час, доклади зусиль і придумай щось. Не потрібно всі тренди цього світу повторювати та притягувати зло в своє життя”, – написав на своїй Facebook сторінці Євген Осипчук.
Дехто з опитаних не святкуватиме Гелловін, але й не засуджує інших. Мовляв, ми живемо в демократичній країні. Якщо це не заважає іншим, то це нормально, впевнений рівнянин Юрій Клекотка.
“Я не святкую Гелловін. Але якщо люди святкують, я не маю нічого проти. Ми живемо у вільній країні. Якщо люди до прикладу, хочуть відзначати першу оргію Венери – нехай святкують. Я не засуджую і поважаю думку кожного”, – прокоментував Юрій Клекотка.
А дехто написав про комерційну складову Гелловіну. Вона зачепила рівнянина Андрія Ляшука.
“Надрукував трохи постерів про хеловінські знижки, банери для фотозон. Як людям треба, то я не відмовляю. А так то я більше люблю Різдво та Маланку.“, – написав Андрій Ляшук.
А дехто вирішив просто пожартувати з поставленого запитання, як рівнянка Світлана Корольчук.
“В цей день просто змиваю макіяж “, – пожартувала Світлана Корольчук.
Відзначати Гелловін чи ні – особиста справа кожного. Дійсно, ми живемо у вільній і демократичній країні. Відтак, варто поважати вибір та думку кожного.
Нагадаємо раніше ми писали Куди піти у Рівному на цьому тижні.